Procurorii români i-au învins la fotbal pe omologii maghiari

Sâmbătă, 3 septembrie, pe terenul sintetic de la Facultatea de Drept din Bucureşti, a avut loc o partidă extrem de interesantă între echipa naţională de fotbal a procurorilor români şi selecţionata similară a Ungariei.
Jocul, disputat pe durata a două reprize de câte 35 de minute fiecare, a fost unul viu disputat, foarte frumos şi desfăşurat într-o deplină manieră de sportivitate. Nu numai că nu s-a acordat vreun avertisment, însă primul fault s-a consemnat abia în minutul 10 al meciului. Asta nu înseamnă însă că ambele formaţii nu au dat ce au avut mai bun pe teren, atât procurorii români cât şi cei maghiari dorindu-şi cu ardoare victoria.

Meciul a început cu oaspeţii la timonă, aceştia conducând cu 1-0, 2-1, iar spre finalul primei reprize cu 5-2. Tricolorii au revenit până la pauză, graţie condiţiei fizice şi lucidităţii în teren a lui Jan Uncheşelu, cel care de altfel a fost jucător de fotbal la echipe din Craiova. Acesta a marcat două goluri care au micşorat ecartul la 5-4.
Partea a doua a aparţinut românilor, care au mai înscris trei goluri fără a primi vreunul. Scor final 7-5, iar toată lumea care a participat la acest eveniment poate fi declarată câştigătoare. Meciul a fost organizat de Asociaţia Sportivă a Procurorilor din România, iar revanşa va avea loc la primăvară, în capitala maghiară.
Jocul dintre România şi Ungaria se vrea a fi piatra de temelie a primei ediţii a Campionatului European de fotbal al procurorilor.