Fotbaliştii din Micherechi au câştigat şi cel de-al 21-lea meci al sezonului Micherechi SE – Orosházi Rákóczi Vasas SC 4-0 (2-0)

Duminică, 15 mai 2016
Micherechi:180 suporteri
Micherechi jucători: Gheorghe Pătca, Vincze Dániel, Wéber László, Komlósi Miklós, (Danczik Pál), Attila Bondár, Bagyinszki Attila (Kiss Tibor), Sztojka Ádám, Szarka Zoltán, Szabolcs Ruja, Knyihár Dániel, (Dohányos Zoltán), Kovács György, (Lukucz Mihály).
Antrenor: Bíró Róbert
Orosháza jucători: Lévai, Ludányi, Boros, Németh, Márki, Gulyás R., (Egry), Simon R., (Sindei), Szabó Á. Nyéki, (Libor), Mazán, (Albert), Tasi.
Antrenor: Polyák László

Băieţii-gazdă le-au dat de ştiut din prima clipă adversarilor şi suporterilor că nici de data asta nu doresc să piardă nici un singur punct. În primul minut, jucătorii din Micherechi au produs un atac din extrema dreaptă. Lovitura lui A. Bondar numai cu mare bravură a putut s-o apere portarul oaspete.
În minutul 17, după un corner, A. Bondar a tras un şut puternic în plasa oaspeţilor, de la 19 m. (1-0)

Jucătorii-gazde în continuu au stresat fundaşii şi portarul de la Orosháza. În minutul 35, din nou A. Bondar a realizat un gol din mijlocul careului de 16 metri. (2-0)
Nici după pauză nu s-a schimbat mult jocul. Ai noştri au atacat şi mai mult, oaspeţii au ajuns în faţa porţii lui Gheorghe Pătca numai rareori, dar acesta a apărat de fiecare dată cu cea mai mare siguranţă. În minutul 58, după un atac bine organizat, Knyihár D. a marcat al treilea gol de la 18 metri. (3-0)
În minutul 85, Sztojka A. a fost faultat în careul de pedeapsă. Sztojka a fost foarte sigur pe el când a marcat penaltiul. (4-0)

04.06.2016 Micherechi – Szabadkígyósi SZSC 17.00

Au jucat bine: Vincze, Ruzsa Sz., Knyihár, Kovács Gy., Bondár, Sztojka, Gulyás R., Szabó Á.

Fotbaliştii din Micherechi, care au câştigat deja campionatul, şi de data asta au jucat cu mare elan, cu siguranţă şi frumos. Uneori au jucat aproape ca cei de la Barcelona, nu întâmplător mi-a zis unul dintre suporterii de bază: „Fă-i poză micului Guardiola!”, adică lui Bíró Róbert.

Bíró Róbert: Cu jocul cel mai bun din sezon am reuşit să câştigăm contra unei echipe rivale. Scorul e oglinda noastră, de care sunt mândru. Toată echipa a jucat foarte bine, Sztojka a fost jucătorul principal al meciului. Mai avem încă patru meciuri în campionat, după care urmează calificarea pentru divizia NB III la două meciuri. Mulţumim suporterilor că şi de data asta au fost alături de noi.
Polyák László: – Derbiul de azi l-au câştigat gazdele pe tot meritul. După jocul din săptămânile trecute, fotbaliştii mei azi au jucat tare prost…
Attila Bondar jr. (căpitanul echipei și președintele asociației de fotbal): – Toată echipa a jucat tare bine, numai felicitări le pot adresa tuturora. Mă bucur că şi azi am reuşit să marchez goluri. Le mulţumesc mult suporterilor că ne-au ajutat şi azi.
Attila Bondar (sponsorul echipei): – Continuăm şi pe mai departe dezvoltarea stadionului, indiferent de rezultatul calificării pentru divizia NB III. Am construit toalete, cameră medicală, o să facem acoperiş asupra tribunei, lărgim şi lungim terenul de joc, cumpărăm porţi noi. Pe fiecare post dorim să aducem jucători de calitate NB.
Dumitru Boca (suporter, profesor de sport): – Şi azi au jucat foarte bine băieţii, au meritat victoria şi în aşa măsură, dar dacă ne calificăm în NB III atunci echipa aceasta va fi slabă. Trebuie întărită să nu o păţim ca cei de la Crâstor.
Gheorghe Netea (suporter): – Mi-o plăcut tare mult de jocul de azi, nu întâmplător au câştigat campionatul băieţii cu 5 meciuri mai devreme, cu 17 puncte. Portarul s-a jucat cu nervii noştri în faţa porţii. Felicitări la toată echipa!