Festivalul
„Iubiţi Muzica Românească!”, proiect co-finanțat de Administrația Fondului
Cultural Național, va avea loc în perioada 12–19 octombrie 2017, marcând unul
dintre vârfurile anului muzical arădean.
Organizat
în săli emblematice precum Cercul Militar, Colegiul de arte Sabin Drăgoi sau Sala
Ferdinand a Primăriei Arad, festivalul propune o panoramare a creaţiei culte româneşti,
în special a celei aparţinând generaţiilor postenesciene („generaţia de aur a
muzicii româneşti”) şi contemporane, cu dublul scop al promovării sale în rândul
unui public cât mai larg şi al familiarizării interpreţilor români şi străini
cu ópusuri de referinţă, rar sau deloc întâlnite altfel pe afişul stagiunilor
de concerte.
Structura
acestui festival-pilot include un colocviu de muzicologie şi opt manifestări
muzicale concepute ca evenimente culturale în genuri distincte: simfonic,
vocal-simfonic, cameral, operă, spectacol multimedia. Momente în care muzica se aliaza cu poezia, cu teatrul, cu filmul,
întâlniri fascinante ale sonorităților instrumentale cu cele electronice, piese
în primă audiție mondială, oferă auditorilor posibilitatea de a se
familiariza cu diversitatea de soluţii propuse de arta sunetelor în derularea
contemporană.
„Banatul multicultural”,
„Viața în doi”, „Muzica românească în mâinile tinerilor interpreţi",
fascinația
unui spectacol de operă contemporană (Orestia III de Aurel Stroe) sau
aceea a unui spectacol multimedia – film mut și muzică – și reîntâlnirea cu senzaționala
capodoperă cinematografică TABU (1931) de Friedrich Wilhelm Murnau, cu muzica
compusă special pentru această peliculă de Violeta Dinescu, sunt câteva dintre tematicile și provocările lansate de această
primă ediție a evenimentului.
Invitaţi
sunt muzicieni consacraţi din Bucureşti (Diana Moş, Ion Bogdan Ştefănescu,
Bianca Manoleanu, Remus Manoleanu, Cezar Verlan), Bacău (Trio Syrinx), Craiova
(Mihai Ungureanu), Braşov (Cvartetul Academic), Timişoara (Sorin Petrescu, Doru
Roman, Dorin Cuibariu, Sergiu Cârstea, Adriana Dogariu, Sorin Dogariu, Cosmina
Ivan, Cristian Ardelean, Nicolae Hațegan ș.a.), Arad (Dorin Frandeş, Mario
Florescu, Lucia Florescu, orchestra şi corul Filarmonicii), dar și oaspeți de peste
hotare, cu o preocupare constantă pentru cunoaşterea şi promovarea muzicii
româneşti: saxofonistul Daniel Kientzy (Franţa), dirijorul Huba Holloköi (Ungaria-Finlanda),
acordeonistul Marko Ristic (Serbia), muzicologul Heidemarie T. Ambros.
În
conţinutul serilor de festival sunt cuprinse creaţii de Ioan Căianu, George
Enescu, Ciprian Porumbescu, Mihail Jora, Sabin Drăgoi, Emil Monţia, Mihai
Brediceanu, Ion Scărlătescu, Paul Jelescu, Philipp Herschkowitsch, Anatol
Vieru, Tiberiu Olah, Aurel Stroe, Pascal Bentoiu, Corneliu Cezar, Teodor
Grigoriu, Walter Michael Klepper, Remus Georgescu, Adrian Iorgulescu, Ulpiu
Vlad, Adrian Pop, Dan Dediu, George Balint, Petru Stoianov, Dan Voiculescu, Sabin
Păutza, Dan Buciu, Cornelia Tăutu, Violeta Dinescu, Corneliu Dan Georgescu, Richard
Oschanitzky, Viorel Munteanu, Doina Rotaru, Mihai Măniceanu, Laura Mânzat,
Andrei Tănăsescu, Laura Manolache, Lucian Beschiu, Roman U. Vlad, Ana Szilagyi,
Romeo Cozma, Gabriel Almasi, Gabriel Mălăncioiu, Ionică Pop, Darie Nemeș Bota, Ioan
Dobrinescu.
Relevantă
pentru amploarea și ineditul evenimentul este parcurgerea punctuală a agendei
de festival, precum și informația legată de accesul gratuit al publicului, în
limita locurilor existente în sălile de concert.
Proiectul
nu reprezintă în mod necesar poziția Administrației Fondului Cultural Național.
A.F.C.N. nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care
rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime
responsabilitatea beneficiarului finanțării.
Joi, 12 Octombrie 2017 ora 16.00
Colocviu de muzicologie
Evoluția muzicii contemporane românești în
context mondial
Joi, 12 Octombrie 2017 ora 19. 00 Sala Cercului Militar
Compozitori
bănăţeni – Concert simfonic inaugural
Dirijor Huba
Holloköi – Ungaria/Finlanda
Solişti Andreea Dumitrescu – pian, Sergiu Cârstea –
trompetă
Invitat
actorul Adrian Korek (Facultatea de Muzică și Teatru a U.V.T.)
Sabin Drăgoi: Divertisment rustic
Gabriel Almasi: The Mysterious Journey Of
Life (p.a.a.)
Remus Georgescu: Toccata pentru pian și
orchestră
Walter Michael Klepper: Divertisment pentru
orchestră de coarde și timpani
Petru Stoianov: Hiperboreeana
Gabriel Mălăncioiu: Zamolxis pentru trompetă
și orchestră
Vineri, 13
Octombrie 2017 ora 19.00 Sala Cercului Militar
Ansamblul de percuţie “Percutissimo” al Facultăţii de Muzică din Timişoara
Coordonator: Doru
Roman
Membri: Patricia
Popescu, Amelia Trifu, Tiberiu Szalma, Daniel Cuibariu-Jumuga, Patrick Cojerean
Invitaţi: Lucia şi Mario Florescu
Laura
Manolache: Himera apelor
Aurel
Stroe: Il giardino delle strutture
Doina
Rotaru: Noesis
Darie
Nemeș Bota: Fight And Light
Adrian Iorgulescu:
Ipostaze IV
Cvartetul de
clarinete"Academic"al Filarmonicii “Gheorghe Dima” Braşov
Iulian Rusu - clarinet I, Izsak Jenö - clarinet II, Ionel Pârlea - clarinet
III, Ilie Carp - clarinet bas.
Béla Bartók ar. Ioan Dobrinescu: Sonatina
Sabin Păutza: Suita
Ioan Dobrinescu: De treci codrii de abanos
Ciprian Porumbescu ar. Ioan Dobrinescu: Hora Braşovului
Ion Scărlătescu ar. Ioan Dobrinescu: Bagatella
Richard Oschanitsky: Cearta
Ioan Dobrinescu: Ciocârlia
Romeo Cozma: Fantezie pentru cvartet de clarinete
Sâmbătă,14 Octombrie 2017
ora 19.00 Sala Cercului Militar
Eumenidele (Orestia III) de Aurel Stroe
Spectacol de operă realizat în colaborare cu Centrul
Cultural "Aurel Stroe"
Buşteni
Cu participarea extraordinară a saxofonistului Daniel
Kientzy (Franţa)
Dirijor Cezar Verlan
Distribuţie
Atena - Cosmina Ivan
Oreste - Cristian Ardelean
Apollo - Nicolae Haţegan
Corul Eriniilor/Eumenidelor
Ana Maria Stănoia, Cosmina Şerban, Corina
Chietrean, Ovidiu Cozma,
Alexandru Șuca, Bogdan Sărăcin
Constantin Spurcaciu - asistent regie și figuraţie
Grigore Golubeanu - lumini şi figuratie
Alexandru Voinea - scenografie şi figuraţie
Regia colectivă
Duminică, 15 Octombrie 2017 ora 19.00 Sala Regele
Ferdinand
Spectacol de film
mut şi muzică
TABU (1931)
regia Friedrich
Wilhelm Murnau, muzica Violeta Dinescu
„Trio Contraste“ - Ion Bogdan Ştefănescu - flaut, Sorin Petrescu - pian,
Doru Roman –
percuţie
în colaborare cu
Dorin Cuibariu-
clarinet, saxofon
Luni, 16 Octombrie 2017 ora 19.00 Colegiul de
arte Sabin Drăgoi
"Viaţa în doi" – Recital de familii
Bianca Luigia Manoleanu (soprana) - Remus
Manoleanu (pian)
Adriana Dogariu (pian) - Sorin Dogariu (pian)
Mihaela Faur (harpă) -Vlad
Faur (trombon)
Carmen
Iuga (vioară) - Dorel Iuga (flaut)
Bianca Luigia Manoleanu / Remus Manoleanu
Mihai Brediceanu: Trei cântece pe versuri de Lucian Blaga
Theodor Grigoriu: La
Steaua (Eminescu)
Numai Poetul … (Eminescu)
Dan Voiculescu: Laudă omului
(Nichita Stănescu)
Muzica (Nichita Stănescu)
Adrian Iorgulescu Cântecele
stihuitorului (Lucian Blaga)
1 Cântec înainte de a adormi
2 Cântecul așteptării
3 Cântecul obârșiei
4 Cântecul șoimului
5 Cântecul vârstelor
6 Sub stele
George Balint: Un nod, un semn și un
mic poem (Nichita Stănescu)
Ulpiu Vlad: Lumină (din ciclul Mozaic)
Darie Nemeș Bota: lieduri pe versuri de Răzvan Popotan
Imagini de Luni
Poema de Miercuri
Visul de Duminică
Philipp Herschkowitsch: Margini
de seară (Ion Barbu)
Ana Szilagyi: Patru lieduri pe versuri de Antonio Mazzo
Mihai Măniceanu: Două lieduri pe
versuri de Ilie Comăniță
De toate
Iele
Dan Buciu: Înțeleptul și poezia (Omar
Khayyam)
Adriana Dogariu /Sorin Dogariu
Anatol Vieru: Nașterea unui limbaj
Mihaela Faur /Vlad Faur
Cornelia Tăutu: Ad
astra
Carmen
Iuga / Dorel Iuga
Ioan Căianu: Suită de dansuri româneşti
Doina Rotaru: Mesto pentru flaut alto şi vioară
Marţi, 17 Octombrie 2017 ora 19.00 Colegiul de arte Sabin Drăgoi
“Muzica românească în mâinile
tinerilor interpreţi"
“Duo Vivo” - Radu Ţaga/fagot, Marko Ristic(Serbia)/acordeon
Ansamblul “Volte” - Ramona Morăriţa
(soprană), Laura Roman (vioară),
Iuliana Ambăruş(violă), Andreea Olariu(pian)
Duo Vivo
Corneliu
Dan Georgescu: Transsilvanische Motive
Laura
Mânzat: Arbor - Cavatina pentru fagot și acordeon
Paul
Jelescu: Rapsodia dobrogeană
Ansamblul Volte
Lucian
Beschiu: Văz duhul (p. a. a.) pe versuri
de Nicolae Coman
George
Balint: Zî (p. a. a.)
Roman
U. Vlad: Domnișoara Pogany
Ionică
Pop: Zbor prin rostul clipei (pe versuri de Grigore Golubeanu)
Andrei
Tănăsescu: La vie en dose
Miercuri, 18 Octombrie 2017ora 19.00 Colegiul de arte Sabin Drăgoi
Recital
Diana Moş - vioară Mihai Ungureanu -
pian
Trio
Syrinx Dorel Baicu/flaut, Dorin Gliga/oboi, Pavel Ionescu/fagot
Trio Syrinx
Corneliu Cezar: Ziua fără sfârșit
Duo Diana Moș (vioară) - Mihai Ungureanu
(pian)
Tiberiu Olah: Sonatina pentru vioară și pian
Pascal Bentoiu: Sonata pentru vioară și pian
George Enescu: Sonata a III-a pentru vioară și pian în caracter popular
românesc
Joi, 19 Octombrie 2017 ora 19.00 Sala Cercului Militar
Concert vocal simfonic
Corul şi orchestra Filarmonicii
Dirijor Dorin Frandeş
Dirijorul corului Robert Daniel Rădoiaş
Solişti Dorel
Baicu/flaut, Dorin Gliga/oboi, Pavel Ionescu/fagot
Program
Adrian Pop: Triptic
Ulpiu Vlad: Sonorități și Anemone IV
Concert pentru flaut, oboi,
fagot și orchestră (p. a. a.)
- -
Adrian Iorgulescu: Divertisment pentru orchestră de coarde
Dan Dediu: Unda lucis - cantata pentru mezzosoprană, cor și orchestră (p.
a. a.)
Comentarii
Trimiteți un comentariu